24 تیر 1403

مرکز تخصصی مهدویت

معرفی كتاب «حدیث انتظار2» ویژه نهم ربیع الاول

حدیث انتظار

كتاب «حدیث انتظار2» ویژه نهم ربیع الاول سالروز آغاز امامت و ولایت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف.
به گزارش روابط عمومی مركز تخصصی مهدویت، معاونت تبلیغ و ارتباطات مركز تخصصی مهدویت با توجه به شرایط و امكانات موجود و نیز نیازمندی های مبلغان سراسر كشور اقدام به تهیه جستاری در عرصه تبلیغ معارف مهدوی نموده است.
نهم ربیع الاول؛ سالروز آغاز امامت و ولایت حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف به لحاظ تأثیر عمیق و ماندگارش در حیات اعتقادی شیعیان نقطه عطفی در تاریخ شیعه به شمار می رود، و درست از همین رو، نیازمند حجم عظیمی از فعالیت های فرهنگی و تبلیغی برای بازنمایی این رخداد عظیم است. گذشت زمان، نه تنها از اهمیت بحث درباره این رویداد مهم نكاسته، بلكه بر آن افزوده است، و امروزه بسیاری از صاحب نظران رویكرد كلان تبلیغی و فرهنگی به این روز را برای آشنایی نسل حاضر با آموزه امامت و مهدویت امری حیاتی می شمرند.
متاسفانه باید گفت كه برخی در این ایام، نه غالبا از منظری واقع بینانه بلكه یك سویه و جهت دار در صدد دامن زدن به اختلافات مذهبی هستند. به عبارتی به جای این كه درصدد كشف و شناسایی حقایق و ظرفیت های بیان و بلاغ مهدوی در جامعه باشند، در صدد برگزار جشن هایی به مناسبتی خاص هستند. پر و پیداست كه این امر، بدون دامن زدن به اختلافات مذهبی شدنی نبوده است. این اختلاف پراكنی ها همچون بذری است، كه در چنین مواقعی كاشته می شود، با گذشت زمان اگر به موقع آفت زدایی صورت نگیرد، ریشه می دواند و آرام آرام شاخ و برگ خود را نشان می دهد تا در زمان مناسب به ثمر نشیند.
عمده مباحث این كتاب درباره نهم ربیع الاول و امام زمان علیه السلام می باشد؛از جمله مباحثی مثل تلاوت وحدت(وحدت و همدلی در كلام حضرت آیت الله العظمی خامنه ای دامت بركاته)، بیعتی تا همیشه، نهم ربیع الاول روز امامت و مهدویت، عناوین پیشنهادی جهت سخنرانی در نهم ربیع الاول، پیشنهادهایی برای نهم ربیع الاول، گاه شماری«تایم لاین» نهم ربیع الاول260، نهم ربیع،جشن و بیعت؛ چرا و چگونه؟، چگونه برای آغاز امامت امام زمان علیه السلام ایده های نو و جذاب داشته باشیم، امام مهدی علیه السلام مرا دوست دارد، نهم ربیع الاول؛ آغاز امامت امام عصر علیه السلام فرصت ها و چالش ها، ویژه كودك و نوجوان.
هدف از تهیه چنین جستاری تبیین شیوه های تبلیغی صحیح در بیان و بلاغ آموزه مهدویت و سرمشق گیری از نمونه های الگویی ممتاز در عرصه تبلیغ مهدوی در ابعاد مختلف تبلیغ گفتاری و رفتاری، چگونگی برخورد مبلغان با مخاطبان گوناگون چه به لحاظ فكری و عقیدتی، چه به لحاظ سنی و توانمندی های تجربی، و چه از نظر صنفی یا طیف اجتماعی می باشد.
«حدیث انتظار» هدیه ای است خرد به پیشگاه آموزه و اندیشه ای سترگ و گامی است كوچك در راهی بزرگ، تا این راه به خوبی شناخته و پیروی شود. امید است انتشار این اثر به شكل حاضر،گام نخست برای ارائه آثاری دیگر به شكلی كامل تر و انجام پژوهش های دیگر در این حوزه باشد.